Ürgse looduse rüppes Inglise stiilis aed

Sangaste lossi viimane mõisahärra sai eeskuju Inglismaal nähtud lossidest. Lisaks sellele, et uhke hoone on kui Inglismaalt kohale toodud on tunnusjooni näha ka lossi aias.

Jõudes mõisa Inglise stiilis aeda ei jää märkamatuks mitmekesise pinnareljeefiga maastik. Just sellest on saanud alguse Sangaste Mõisa Inglise stiilis aia kujunemine. Näeme looduse ilu maksimaalset ära kasutamist, tuues välja selle, mis aastakümneid on saanud omas rütmis kasvada ja mille kasvamist jälgib nüüd terava pilguga hoolas lossipere. Aeda tulijaid tervitavad ulatuslikud murupinnad, mis oma rohelisusega viivad mõtted puhkusele. Pisut eemal näeme küllaltki suuri tiike, mis omal ajal said rajatud soise maa-ala kuivenduseks ja nüüd täiustades Inglise stiilis aeda.

Rohelisuse keskel hakkavad silma värviküllased peenrad, mis toovad naeratuse suule igale Inglise stiili austajale. Kahes peenras, kogu pindalaga 24m2 on 32 erinevat taimeliiki, mis kõik valitud hoolikalt üksteise kõrvale, arvestades iga püsitaime eripära. Lähemalt vaadates hakkab silma, et kuigi kaks peenart näevad sarnased välja, peidavad endas erinevaid taimeliike. Põhjus ei peida ennast kaugel, vaid arvestades päikselist ja varjulist külge, mis üheskoos loob kauni terviku Inglise stiilile.

Päiksepoolsel peenral leiame näiteks Astilbe Chinensis “Visions in Red”, mis oma puhmikulise välimusega annab mänglevat õhulisust, suureõieline Papaver “pattys plum” lisab peent graatsiat, seevastu Aster ageratoides asran pakub oma lihtsusega kustumatut ilu. Varjulisel peenral on õitsev õrnus Phlox paniculata “Katherine”, haruldastest taimeliikidest kohtame lummavat Lunaria rediviva, peenralt ei puudu ka putukate vaieldamatu maiuspala Veronicastrum virginicum “fascination”. Need taimeliigid on vaid mõned paljudest, mida pakub Sangaste Mõisa Inglise stiilis aed, oma mitmekesise taimeliigiga.

Aiakülastusel tasub meeles pidada, et kõige kauneim aeg on selleks juuli-august-september, keelatud ei ole nautida ka taimeliikide tärkamist varakevadel või unne suikumist jälgida hilissügisel.